Nasze rozważania musimy zacząć od III ligi, która wprawdzie wciąż gra, ale od ilości spadkowiczów z tej ligi zależy wiele na dole. W III lidze w strefie spadkowej mamy 19 drużyn i można przyjąć, że spadnie ostatnie 5 drużyn, żeby w przyszłym roku liczyła 18 zespołów. Z Dolnego Śląska kandydaci do spadku to Polonia-Stal Świdnica (90% szans na spadek), Foto-Higiena Gać i Piast Żmigród. A zatem maksymalnie spadną 3 zespoły do naszych 4 lig. Z obu grup IV ligi awansuje zwycięzca barażu. Na ten moment w barażu zagrają Lechia Dzierżoniów i Karkonosze Jelenia Góra.


Obie 4 ligi mają po 19 zespołów. Załóżmy, że wykonany zostanie ruch przywracający im stan 18 zespołów. A zatem każda z lig przyjąć musi po 2 mistrzów i 2 nadmiarowych spadkowiczów z III ligi. Oznacza to, że spaść powinny ostatnie 3 zespoły z każdej grupy IV ligi.

Grupa wschodnia IV ligi jest przypisana do naszego regionu. Lockdown ją oczywiście kończy i końcówka jest znana. Ostatnie 3 drużyny to : Orzeł Lubawka, Orzeł Prusice i Pogoń Pieszyce. Do naszej Okręgówki spadną zatem 2 drużyny : Orzeł Lubawka i Pogoń Pieszyce.


Pora na Okręgówkę . Mamy w niej 16 zespołów i tak pozostanie w przyszłym sezonie. Na pierwszym miejscu jest Słowianin Wolibórz. Spaść z ligi musi 4 zespoły (jeden nadmiarowy spadkowicz + 3 mistrzów A-klasy). Ostatnie cztery zespoły to: Trojan Lądek Zdrój, Płomień Makowice, Karolina Jaworzyna Śląska i Sparta Ziębice.


A-klasa. Nasz Okręg ma 3 grupy. Zespoły z pierwszych miejsc to: Górnik Wałbrzych, Darbor Bolesławice i Pogoń Duszniki Zdrój. Problem pojawia się ze spadkami z A-klasy – spadły 4 zespoły, a do góry poszły 3 zespoły. A-klasa musi przyjąć mistrzów B-klas. Tych mamy 4 grupy. A zatem do A-klasy dojść musi 4 mistrzów B-klas. Oznacza to, że 3 grupy A-klasy muszą przyjąć (1 nadmiarowy spadkowicz + 4 mistrzów B-klas = 5 zespołów). I jest to w sumie dobra wiadomość, bo oznacza ona, że z A-klasy spadną zgodnie z regulaminem 2 ostatnie zespoły z każdej grupy. Ponadto zwolni się jeszcze miejsce dla najlepszego wicemistrza B-klas. Kto spadnie: Czarni Wałbrzych, PUO Wiśniowa, Czarni Sieniawka, Sudety Kątki, Zamek Gorzanów i… Hutnik Szczytna.

B-klasa. Spaść nie ma gdzie. Ale kto ostrzy zęby już w tej chwili na awans: AKS II Strzegom, LKS Dobrocin, Lechia II Dzierżoniów i Sparta Stary Waliszów. Piątym szczęśliwcem na ten moment jest : Iskra Witków.
Oczywiście te rozważania mogą się nie sprawdzić, bo zielony stolik pokaże, że nie redukujemy liczby zespołów. Ale i tak w kontekście naszego najbliższego otoczenia jedno będzie pewne: awans Górnika Wałbrzych do Okręgówki. W sumie pewne są też rozważania związane z awansami do A-klasy. Do naszej grupy dołączy Iskra Witków i AKS II Strzegom . Ciekawie będzie wyglądał przydział Karoliny Jaworzyna Śląska, ale podejrzewamy, że idąc tropem zespołu Darboru Bolesławice powalczą o grę w grupie II. Swoją drogą ciekawe czy Darbor będzie chciał awansować? Dodajmy jeszcze, że kolejnym chętnym do awansu z drugiego miejsca B-klasy do A-klasy w kolejności jest Granica Tłumaczów.

Póki co musimy poczekać do 9 kwietnia - przed tą datą pojawi się na pewno kolejna informacja o tym czy przedłużamy lockdown. Istotne będzie to ile kolejnych tygodni wypadnie z rozgrywek. Na razie na poziomie A-klasy tracimy 2 kolejki. Jedną można rozegrać 26-27 czerwca, a drugą zapewne w jakąś  środę. Zakładamy, że  nie będzie zgody na mecze w lipcu. A co do grania w środę - na 1 termin kluby się zgodzą. Ale czy na więcej... wątpimy. Warto zwrócić uwagę, że zakończeniem rozgrywek zainteresowani są skarbnicy klubów. Za będą oczywiście zespoły, które na ten moment mają awans. Za koniec ligi trzymają kciuki kluby, które są aktualnie na bezpiecznej pozycji i mogą się obawiać spadku w przypadku rozegrania rundy wiosennej. Jak widać większość jest "ZA" - chociaż oficjalnie wszyscy będą zapewniać, że "powinniśmy grać"...